сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 46
home Регион

Годишната инфлација во Турција речиси 18 отсто, Турската централна банка ветува акција

Годишната инфлација во Турција речиси 18 отсто, Турската централна банка ветува акција
Turkey's Central Bank headquarters is seen in Ankara January 24, 2014. Turkey received a vote of confidence in its underlying economic health on Thursday, with foreign investors lapping up a $2.5 billion eurobond issue even as a corruption scandal swirled and the central bank intervened to prop up the lira. The graft investigation, one of the biggest threats to Prime Minister Tayyip Erdogan's 11-year rule, has shaken Turkey in recent weeks, helping send the lira into a tailspin and heightening uncertainty ahead of elections this year. REUTERS/Umit Bektas (TURKEY - Tags: POLITICS BUSINESS ELECTIONS) - RTX17SLJ

Годишната инфлација во Турција се зголеми до речиси 18 проценти поради слабата лира, што доведе до зголемување на цените, соопштија властите.

Според податоците на Турскиот институт за статистика, годишната инфлација во август изнесува 17,9 проценти.

Инфлацијата го достигна 15-годишниот максимум од 15,39 отсто во јуни. Во јули, Централната банка на државата одби да ја зголеми каматната стапка и ја задржа на ниво од 17,75 проценти.

Во јули, годишната инфлација изнесуваше 15,85 проценти.

Турската централна банка денеска соопшти дека „последните случувања во однос на прогнозите за инфлација покажуваат значителен ризик за стабилноста на цените”, и поради тоа ќе се преземат мерки.

Следниот состанок на за монетарната поитика во државата Банката ќе го одржи на 13 септември.