вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 0
home Регион

Го признаа Косово 22 минути по потпишување на договорот во Белата куќа!?

Го признаа Косово 22 минути по потпишување на договорот во Белата куќа!?

Премиерот на Косово Авдулах Хоти изненади кога објави дека уште една земја ја признала независноста на Косово, пишуваат српски медиуми.

Хоти соопштил дека Израел го призна Косово практично 22 минути по потпишувањето на договорот во Белата куќа.

„Секој кој се сомнева дека овој договор го нарушува суверенитетот на државата Косово е греши.

Мислам дека ова признание, кое дојде од Израел 22 минути по потпишувањето на договорот во Белата куќа, само го зајакнува суверенитетот на државата Косово”, рече косовскиот премиер Авдулах Хоти.

Локални избори 2021