четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 135
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Регион

Германија: Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа

Германија: Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа

Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа, а трајната стабилност бара сеопфатен и одржлив договор меѓу Белград и Приштина, соопшти германското Министерство за надворешни работи по состанокот меѓу министерот за надворешни работи Хајко Мас и специјалниот претставник на ЕУ од Мирослав Лајчак.

Западен Балкан е високо на агендата на германското претседателство со Советот на ЕУ, соопшти министерството синоќа на Твитер.

–Ние сакаме брз, видлив напредок за луѓето во регионот. Иднината на Западен Балкан е во Европа. Затоа ЕУ мора да има водечка улога, велат од Министерството.

Се додава дека трајната стабилност во регионот бара сеопфатен и одржлив договор меѓу Косово и Србија.

-Тоа е клучен предуслов за реализација на европската перспектива на двете земји.

Специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, вчера во Берлин се сретна со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер, германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас и советникот за надворешни работи на Ангела Меркел, Јан Хекер.

–Разговаравме за дијалогот меѓу Белград и Приштина, со кој посредува ЕУ и за важноста на првата средба на високо политичко ниво, што се организира на 12 јули после самитот во Париз, напиша Лајчак на Твитер.

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон во петок на 10 јули организираат видео самит посветен на Западен Балкан и дијалогот меѓу Белград и Приштина. (МИА)

Коронавирус