четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 118
home Регион

ГЕРБ одби да учествува на консултациите кај бугарскиот претседател

ГЕРБ одби да учествува на консултациите кај бугарскиот претседател

Втората по големина политичка сила во новиот состав на бугарското Национално собрание, ГЕРБ-СДС, соопшти дека одбива да учествува на денешните консултациите со претседателот Румен Радев.

Според нив, дијалогот бил повеќе пати нарушуван и сметаат дека за нив нема место на консултациите, откако не биле поканети на разговори со другите политички сили.

Покрај тоа, коалицијата е на мислење дека шефот на државата не е обединувач на нацијата и дека назначи привремена влада, која, според нив, „лично ја составил“ само за нивната партија да биде опсипувана со клевети.

ГЕРБ-СДС, исто така, коментира дека им е чест да бидат во опозиција и да бидат изолирани.

Коронавирус