понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 30
home Регион

Генералштабот на словенечката армија доби нов началник

Генералштабот на словенечката армија доби нов началник

Новиот началник на Генералштабот на словенечката армија Роберт Главаш од денеска и официјално ја презема функцијата, јави дописникот на МИА од Љубљана.

На свеченоста по повод примопредавањето на функцијата тој изјави дека граѓаните и во иднина ќе можат да сметаат на армијата.

– Мораме да продолжиме со инвестирањето во материјалниот и човечкиот потенцијал на армијата. Само така ќе ја одржиме војската во добра кондиција и подготвена за сите задачи, изјави Главаш.

Министерот за одбрана, пак, Матеј Тонин на свеченоста рече дека Главаш бил војник „со душа и срце“.

Коронавирус