четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 48
home Регион

ФОТО: Убиство кое ја потресе цела Србија, 18 годишно момче застрелано во глава додека возел

ФОТО: Убиство кое ја потресе цела Србија, 18 годишно момче застрелано во глава додека возел

Србија вчера попладне беше потресена од свирепо убиство, во кое животот го загуби 16 годишно момче.

Пукањето се случило вчера околу 17 часот, во Бањица, а покрај настраданиот 18 ходишен Филип Л., бил повреден уште еден млад човек, Алекса Ѓ., кој има 21 година. Тој е ранет во ногата и има повреди на главата.

Филип бил застрелан во главата и останал мртов на самото место. Тој потоа долго останал на улицата облеан во локва крв, се додека не завршиле потребните процедури за истрагата.

Како што пишуваат српските медиуми, ранетиот Алекса Ѓ. на полицијата и е познат од минатото за неовластено производство и дистрибуција на наркотици, спречување службено лице во вршење службени должности, насилно однесување, како и кражба.

Според неофицијални информации, тој бил на возачкото седиште во автомобилот, додека убиениот млад човек седел зад него.

Филип живеел недалеку од местото на злосторството. Напаѓачите пукале кон мажите со огнено оружје, при што Филип бил застрелан во главата.

Полицијата уапсила тројца осомничени кои го убиле младиот човек, а другиот го раниле сериозно. Имено, со молскавична акција и блокада на тој дел од Белград, полицијата успеа да ги фати осомничените за злосторството.

Фотографиите може да ги погледнете ТУКА

Локални избори 2021