петок, 4. декември 2020. Вести денес: 166
home Регион

ФОТО: Паднати згради, загинати луѓе, хаос во Албанија, епилог од земјотресите

ФОТО: Паднати згради, загинати луѓе, хаос во Албанија, епилог од земјотресите

Најмалку тројца загинати и над 150 повредени е трагичниот биланс од силниот земјитрес што ја погоди изминатата ноќ Албанија.

Земјотресот со јачина од 6,6степени се случи неколку минути пред 4 ласот.

Епицентарот се наоѓа на 30 километри од Тирана, во морската длабочина кај пристаништето Драч, каде има најголеми последици, човечки жртви и повредени.

Целосно е урната една петкатна зграда од каде спувачите извадија едно дете.

Коронавирус