вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 47
home Регион

ФОТО: Огромни дупки се отвораат во земјата по силниот земјотрес во Петриња и околината

ФОТО: Огромни дупки се отвораат во земјата по силниот земјотрес во Петриња и околината

Во населеното место Меченчани, недалеку од Петриња во земјата се отвораат огромни дупки по силниот земјотрес од 6,2 степени кој го погоди овој регион.

Дупките се со различна голема, а широки се и по неколку метри.

-Постојано се шири, ужас, стои во една од објавите на Фејсбук.

На повеќе места се создадени десетина дупки. По силниот земјотрес, во период од 60 часа регистрирани се 75 потреси.

Во Хрватска денеска е прогласен Ден на жалост во знак на сеќавање на жртвите.

Коронавирус