вторник, 20. октомври 2020. Вести денес: 0
home Регион

ФОТО: Од земјотресите во Загреб оштетени болници, пациентите изнесени на улица во време на КОРОНА

ФОТО: Од земјотресите во Загреб оштетени болници, пациентите изнесени на улица во време на КОРОНА

Утринава главниот хрватски град Загреб го погодија два силни земјотреси со јачина од 5,5 и 5,0 степени според Рихтеровата скала. Едно 15-годишно девојче е сериозно повредено, и се бори за живот.

Во земјотресот се срушени неколку објекти, уништени возила, а исто така оштетена е дел од болницата Ребро, и болницата на улица Петрова.

Пациенти и родилки излегоа надвор на улиците.

Коронавирус