среда, 18. мај 2022. Вести денес: 192
home Регион

ФОТО: Ликвидиран бизнисменот Петар Христов, газда на најголемата млекара и советник во бугарската влада

Според неофицијални информации убиецот истрелал 8 куршуми од пиштол мал калибар, но само еден ја погодил жртвата. Полицијата го блокирала местото на убиството и врши увид, а по напаѓачот се трага.
ФОТО: Ликвидиран бизнисменот Петар Христов, газда на најголемата млекара и советник во бугарската влада

Во Софија денеска е убиен бугарскиот бизнисмен, 49 годишниот Петар Христов.

Христо е убиен во комплексот Манастирска ливада, а полицијата пријавата ја добила некаде после 10 часот, соопштија од бугарското Министерство за внатрешни работи.

Според неофицијални информации убиецот истрелал 8 куршуми од пиштол мал калибар, но само еден ја погодил жртвата. Полицијата го блокирала местото на убиството и врши увид, а по напаѓачот се трага.

Фирмата на Христов „Лактима“ е еден од најголемите произведувачи на млечни производи во Бугарија. Медиумите наведуваат дека Христов бил советник во Владата н Бугарија и дел од Управниот одбор на холдингот „Пропертис менаџмент груп“, кој обединува фирми од областа на прехранбената индустрија, инфраструткурата, градежништвото, туризмот, финансиите и консалтингот.

Коронавирус