недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Регион

ФОТО: Хоророт на Халкидики снимен од дрон-тажна слика по силното невреме

ФОТО: Хоророт на Халкидики снимен од дрон-тажна слика по силното невреме

Силното невреме кое го зафати полуостровот Халкидики предизвика хаос на неколку познати летувалишта.

Во евремето загинаа 7 лица, а стотина се повредени. Потпаролот на владата изјави дека за три општини на Халкидики ќе биде понудена помош за реконструкција.

Шефот на грчката дипломатина Никос Коѕијас упати сочуство до семејствата на загнатите и порача на надлежните што порано да се утврдат штетите. А ваква е сликата по невремето снимена од дрон:

Коронавирус