вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 7
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Регион

ФОТО: 22 годишната Јулија си ја отсекла раката за да добие осигурување

ФОТО: 22 годишната Јулија си ја отсекла раката за да добие осигурување

Во Словенија во тек е судењето на 22-годишната Јулија Адлешиќ, која е обвинета за намерно отсекување на шаката поради пари од осигурувањето.

Несреќата се случила на почетокот на 2019 година откако со кружна пила си ја отсекла шаката.

Таа пред судот во Љубљана пред неколку дена изјави дека не сторила ништо намерно и дека досега немала никакви проблеми со законот освен возење без појас.

-Никој не сака да стане инвалид. Ако можам, би го вратила времето и дури не би се доближила до таа пила, рекла таа пред судот. Таа побара од судијата да ја ослободи од домашен притвор, пишува 24ур.

-Мојата младост е уништена. Ја изгубив раката на 20 години и само јас знам како ми е, рече таа.

Девојката ја изгубила раката на 4 јануари 2019 година. Неколку дена по несреќата, таа побара плаќање на осигурувањето, но била обвинета за измама. Освен неа, осомничени се и нејзиното 30-годишно момче Себастијан Абрамов и неговите родители, во чиј двор се случила несреќата.

Обвинителството тврди дека тие сè испланирале уште во 2018 година и дека потоа склучиле договор за осигурување со неколку осигурителни компании. Во овој случај, поради попреченост, Јулија требало да добие над еден милион евра, од кои дел ќе добиела веднаш, а дел во форма на постојан месечен приход. Исто така, обвинителството тврди дека нејзиното момче пребарувало на Интернет пред несреќата за вештачка, биомеханичка рака, што одговара на тезата дека сè било испланирано.

Таткото на Себастијан прв истрчал на местото на несреќата и повикал брза помош, но тој ја оставил исечената шака на местото на несреќата.

Полицијата подоцна го однела отсечениот екстремитет во болница, каде лекарите хируршки го зашиле, спасувајќи ја девојката од трајна попреченост.

Нејзиниот адвокат сега е на судење, тврдејќи дека неговиот клиент може да го напушти домашниот притвор, бидејќи нема шанси таа да го повтори делото за кое се товари.

“Ако го сторила тоа, не може повеќе. Првенствено заради новинарите и цела Словенија што ја познава”, рече нејзиниот адвокат Борис Гробелник.

Но, судот не се согласува.

Полицијата го гледа нејзиното момче Себастијан Абрамов како еден од главните виновници, кому му се суди за убиството на девојката Сара Вебер во 2015 година. Тој тврдел дека се работи за несреќен случај при чистење на пушката.

Обвинителот бара четири и пол години затвор за неа и пет години за нејзиното момче. Се бара и казна од четири години за неговата мајка и една година за неговиот татко.