вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 35
home Регион

Филмска акција на полицијата- уапсени шверцери на најчист кокаин (ВИДЕО)

Филмска акција на полицијата- уапсени шверцери на најчист кокаин (ВИДЕО)

Педесет и шест годишен Американец и 55-годишен маж од Нигерија се уапсени при обид за криумчарење на дрога во Хрватска.

Тие кон крајот на октомври донеле неколку лица во криминалното здружение за да купуваат, превезуваат и криумчарат кокаин во Хрватска. Организаторот планирал да плати и поголема количина за разнесување на огнено оружје и муниција.

Според упатствата на организаторите, набавиле кокаин од Африка, го сокриле во млазен авион на едно трговско друштво, чие работење го води Американец и потоа дрогата ја префрлиле во Загреб. Авионот го управувале двајцата како пилот и копилот.

За време на претрагата на авионот, полицијата пронашла килограм кокаин со висок квалитет.