сабота, 18. јануари 2020. Вести денес: 1
home Регион

„Фајненшл тајмс“: Србија прва во светот за странски директни инвестиции

„Фајненшл тајмс“: Србија прва во светот за странски директни инвестиции

Србија се најде на првото место во светот во однос на директните странски инвестиции, објави денес истакнатиот британски „Фајненшл тајмс“.

– Одлуката на „Фајненшл тајмс“ да ја прогласи Србија за светски првак во привлекување странски директни инвестиции по втор пат во три години е резултат на спроведени реформи и потврда дека Србија денес е сосема друга земја од онаа под власт на сегашната опозција до 2012 година. – изјави српската премиерка Ана Брнабиќ за Танјуг.
Според најновата ранг-листа за 2019 година, објавена од специјализираниот сервис на „Фајненшл тајмс“ (ФТ), Србија е на врвот на рангирањето со индекс од 11,92 поени, што е за 1,33 индексни поени повисоко од минатата година.

Србија привлече околу 107 проекти за СДИ гринфилд инвестиции во 2018 година, што е за 26 повеќе од 2017 година, што претставува зголемување за скоро една третина.