петок, 29. јули 2022. Вести денес: 12
home Регион

Еурактив: Лајчак нов пратеник на ЕУ за Западен Балкан

Еурактив: Лајчак нов пратеник на ЕУ за Западен Балкан

Словачкиот министер за надворешни работи во заминување Мирослав Лајчак е кандидат за функцијата прв специјален пратеник на ЕУ за Западен Балкан, објави Еурактив.

Како добар познавач на состојбите и искусен политичар, тој веќе извршувал повеќе важни функции на овие простори. Беше специјален претставник на ЕУ во БиХ во периодот од 2006 до 2009 година и кратко работел во Европската служба за надворешни работи.

Шефот на хрватската дипломатија, земјата која моментно претседава со ЕУ, Гордан Грлиќ-Радман изјави дека Лајчак би бил одличен за таа позиција.

– Го знае јазикот и земјите од регионот. Има искуство, што го прави добар кандидат за таа позиција, истакна Радман.

Коронавирус