четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 3
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Регион

Ердоган: Верувам дека разговорите со Грција ќе најават нова ера

Ердоган: Верувам дека разговорите со Грција ќе најават нова ера

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека се надева дека продолжувањето на разговорите меѓу Турција и Грција за поморските спорови ќе најави нова ера и ја повика Атина да не ги ескалира тензиите во регионот.

Анкара и Атина вчера соопштија дека се согласиле да ги продолжат долго одложените разговори за спорните офшор права на Средоземното море на 25-ти јануари, што речиси ќе доведеше до конфликт минатата година.

„Ние мора да престанеме да го правиме Медитеранот област за конкуренција и да го претвориме во води што ќе служат на долгорочните интереси“, им рече Ердоган на амбасадорите на ЕУ во Анкара.

– Ја повикуваме Грција да се воздржи од активности што ќе ескалираат напнатост. Верувам дека разговорите за истражување со Грција, кои ќе започнат на 25 јануари, ќе најават нова ера, рече Ердоган. 

Коронавирус