четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Регион

Ердоган ќе се сретне со Путин, Турција бара прекин на огнот во Идлиб,

Ердоган ќе се сретне со Путин, Турција бара прекин на огнот во Идлиб,
epa07003199 Iran's President Hassan Rouhani (L), Turkey's President Recep Tayyip Erdogan (C) and Russia's President Vladimir Putin (R) arrive to the press conference after their meeting in Tehran, Iran, 07 September 2018. The presidents of Iran, Russia and Turkey meet in Tehran for a summit set to decide the future of Idlib province amid fears of a humanitarian disaster in Syria's last major rebel bastion. EPA-EFE/KIRILL KUDRYAVTSEV / POOL

Турскиот министер за надворешани работи Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција работи на прекин на огнот во сириската област Идлиб и нуди соработка против терористичките групи во оваа област.

Сириската, руската и иранската армија ја напаѓаат областа, која веќе со години е под контрола на бунтовнички групи, меѓу кои има и исламисти.

Турција и западните земји стравуваат дека оваа офанзива ќе доведе до голем број жртви, како и до нов бегалски бран кон Европа.

Чавушоглу најави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган в понеделник во Сочи ќе разговара со неговиот руски колега Владимир Путин за состојбата во Идлиб.

На претходната средба во Техеран, организирана од иранскиот претседател Хасан Рохани, Турција побара прекин на огнот, но ова барање беше одбиено.

Qatar 2022