четврток, 23. март 2023. Вести денес: 143
home Регион

Ердоган именуваше нови гувренери во 39 провинции

Ердоган именуваше нови гувренери во 39 провинции

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска именуваше нови гувернери на 39 од вкупно 81 провинција.

Поранешниот гувернер на Истанбул, Васип Сахин именуван е за гувренер на главниот град на Турција, Анкара.

Според декретот на Ердоган, за гувернер на Истанбул именуван е поранешниот гувернер на југоисточната провинција Газијантеп, Али Јерликај.

loading...