среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Регион

Епископот Јоаникие и осум свештеници на СПЦ ослободени од притворот во Никшиќ

Епископот Јоаникие и осум свештеници на СПЦ ослободени од притворот во Никшиќ

Епископот Будимско-никшиќки Јоаникие и осум свештеници на Митрополијата Црногорско-приморска (МЦП) ноќеска, по полноќ, се ослободени од притвор, соопшти Митрополијата на својата интернет страница .

По неговото ослободување, владиката Јоаникие дојде пред насобраните граѓани пред зградата на обвинителството, кои го поздравија со паролите „да живее епископот“, „не ги даваме светилиштата“.

Епископот пред насобраните кажа дека нивната поддршка е израз на љубовта кон црквата, а МЦП целиот настан од Никшиќ го пренесуваше во живо на својата веб страница.

loading...