недела, 27. септември 2020. Вести денес: 65
home Регион

Двајца починаа од грип, многумина во тешка состојба

Двајца починаа од грип, многумина во тешка состојба

Две лица починаа во средата во Загреб како последица на грип, потврди директорката на Клиниката за инфективни болести „д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб.

Директорката Алемка Маркотиќ вели дека две лица починале од последица на тежок грип и воспаление на градите.

„Ситуацијата е како и последните денови, штом некого симнеме од апарати, се појавуваат неколкумина нови од цела од Херватска. Голем притисок е тоа, повеќето луѓе се во потешка состојба од вообичаено“, вели таа за хрватски Индекс.

Коронавирус