петок, 20. мај 2022. Вести денес: 152
home Регион

Два страшни случаи ја тресат Босна: Дошол од Шведска на одмор, го пронашле мртов – за исчезнато девојче се трага

Два страшни случаи ја тресат Босна: Дошол од Шведска на одмор, го пронашле мртов – за исчезнато девојче се трага

Узеир Шабановиќ (56) кој исчезнал пред два дена на подрачјето на Вогошча, пронајден е мртов во својот автомобил. Оваа информација ја потврдиле пријателите на семејството, а официјални информации ќе бидат познати во текот на денот. Полицијата во Сараево трага и по 16-годишно девојче Аделиса Челиќ.

Узеир Шабановиќ живеел во Шведска, а во Вогошча дошол на одмор. Последен пат е виден во четвртокот околу 14 часот во Вогошча во својот црвен џип и од тогаш му се губи секаква трага.

Полицијата во Сараево е во потрага и по 16-годишно девојче Аделиса Челиќ.

– Засега немаме информации за тоа каде се наоѓа. Екипите се на терен и интензивно трагаат по девојчето – кажале од полицијата.

Аделиса е девојче со посебни потреби, а последен пат видена е на 12. јануари во поладневните часови на подрачјето на општина Илиџ.

Нејзиното исчезнување пријавено е во полицијата, а нејзините родители молат сите кои имаат било каква информација веднаш да пријават во полиција.

Коронавирус