сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Два пожари беснеат во Црна Гора

Два пожари беснеат во Црна Гора

Пожари избувнаа синоќа во Црна Гора на непристапен терен во близина на селото Црквине кај Колашин, како во кањонот на реката Морача.

Командирот на Службата за заштита и спасување на Колашин, Жељко Дармановиќ информира дека пожарот кај Црквине беснее на неколку локации и поради непристапноста на теренот пожарникарите не можат да го спречат неговото ширење.

-Огнот се заканува да зафати големи површини и да се прошири во правец на други села, додаде Дармановиќ.

Во исто време, пожар беснее и во кањонот на реката Морача, но тој засега не претставува закана за населените места. (МИА)

Коронавирус