четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 52
home Регион

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

Повеќе од 652.000 граѓани се сами се попишале преку интернет порталот е-Граѓани во Хрватска. Таа прва фаза од самопописот ќе трае до недела, и се очекува дека една третина од населението би можело да се попише во оваа прва фаза дотогаш.

Останатите треба да бидат попишани од попишувачите кои ќе излезат на терен в понеделник, и ќе ги има 8.000. Граѓаните кои одбиваат да потпишат или дадат неточни информации ќе бидат казнети од 2.000 до 5.000 куни, објави загрепски Вечерњи лист.

Локални избори 2021