сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 19
home Регион

Додик: Мигрантите се повеќе се како колонисти

Додик: Мигрантите се повеќе се како колонисти

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека мигрантите се повеќе се однесуваат како колонисти кои не се само на минување и дека некој планирал тие да останат таму.

Додик вели дека дошло времето на кое предупредувал – дека БиХ нема да може да се справи со мигрантската криза и дека сè што работи Советот на министри за тоа прашање е без сериозен план и стратегија за решавање на кризата.

– Нашиот став дека тие не можат да се распоредуваат на територијата на Република Српска е непроменлив, рече Додик.

Тој порача дека ќе се спротивстават на секоја одлука мигрантите да се сместуваат во области во Федерацијата на БиХ кои се населени од Срби пред да бидат протерани таму и дека е неприфатливо некој да ги смести покрај неколкуте српски населби во Федерацијата.

Додик смета дека проблемот со мигрантите мора да се решава во ЕУ, бидејќи, како што рече, Унијата ги отвори јужните граници на подрачјето на Бугарија и Грција, а ги затвори северните.

Коронавирус