сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 35
Во живо

Протест во Скопје – „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Регион

ДОАЃА ТОПЛОТЕН БРАН ОД АФРИКА- Балканот го вклучи портокаловиот метеоаларм- доколку не морате не излегувајте од дома!

ДОАЃА ТОПЛОТЕН БРАН ОД АФРИКА- Балканот го вклучи портокаловиот метеоаларм- доколку не морате не излегувајте од дома!

Овие два дена Балканот ќе биде најпеколниот дел од европскиот континет со температури невообичаено високи за крајот на август.

Топлиот бран доаѓа од северот на Африка, но со изразено сув воздух што главно ќе ја намали влажноста, а температурите ќе се движат од 33 до 36 степени.

Дел од балканските земји го вклучија портокаловиот метеоаларм со совети за граѓаните да не излегуваат во текот на денот доколку немаат потреба, да пијат многу течности и да носат лесна облека. Издадена е препорака градежни работи да не се изведуваат во периодот од 11 до 17 часот.

Од понеделник ќе настапи мало намалување на температурите, а метеоролозите веќе за во вторник најавуваат дожд.

Коронавирус