петок, 30. септември 2022. Вести денес: 130
home Регион

До крајот на мај продолжен задолжителниот карантин во Грција

До крајот на мај продолжен задолжителниот карантин во Грција

Мерката за задолжителен превентивен карантин од 14 дена за патниците од сите националности кои од било која меѓународна дестинација пристигнуваат во Грција, е продолжена до 31 мај 2020 година, за заштита од пандемијата на Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција во соработка со Министерството за здравство и цивилната заштита издаде конкретни упатства за патниците кои авионски пристигнуваат во земјата, а исклучок се транзит летовите, државните летови, здравствените, хуманитарните, воените, карго летовите, како и летовите на Фронтекс.

Со одлуката Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција од минатата седмица, како што веќе објави МИА, до 14 јуни годинава привремено се забранети летовите од и кон Грција од Северна Македонија, Албанија и Турција, а за авионското поврзување со Италија, Шпанија, Велика Британија и Холандија, забраната важи до 31 мај 2020 година.

Коронавирус