вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 122
home Регион

ДЕТАЛИ: Чиј е хеликоптерот кој падна во Република Српска?

ДЕТАЛИ: Чиј е хеликоптерот кој падна во Република Српска?

Скоро четири часа по падот на хеликоптерот на подрачјето на општина Братунац се уште не е јасно за чие летало станува збор.

Според тамошните медиуми, несреќата се случила околу 12:30 и хеликоптерот се срушил во непристапна област.

„Дневни аваз“ пишува дека се шпекулира оти станува збор за цивилен хеликоптер кој паднал на минираното подрачје во Конјевич-Поле.

Од Министерството за надворешни работи на Република Српска соопштија дека добиле дојава за пад на хеликоптер и оти информациите се проверуваат.

На лице место упатени се припадници на полицијата, итната помош и пожарникари.

Не е познато ни колку лица имало во хеликоптерот.

РТРС наведува дека хеликоптерот се срушил на 20 километри од Браунца.

Она што засега е сигурно е дека хеликоптерот не е на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, ниту на Хеликоптерскиот сервис РС, како и вооружените сили на БиХ и Еуфор, бидејќи нивните хеликоптери се на број во базите.