среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 125
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Центар

home Регион

Десислава Ахладова е новиот министер за правда во Бугарија

Десислава Ахладова е новиот министер за правда во Бугарија

Бугарскиот Парламентот гласаше за оставка на министерот за правда Данаил Кирилов и го одобри предлогот функцијата да ја врши неговата сегашна заменичка Десислава Ахладова, јави БГНЕС.

Кирилов најави дека ќе се повлече од функцијата на 26 август по разговорите со премиерот Бојко Борисов.

Кандидатурата на Ахладова ја претстави вицепремиерката Екатерина Захариева, а веднаш по гласањето, новата министерка положи заклетва од собраниската говорница. (МИА)

Локални избори 2021