вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 44
home Регион

Десетдневен карантин во Грција за патниците од Велика Британија

Десетдневен карантин во Грција за патниците од Велика Британија

Грција го зголеми од седум на десет дена карантинот за патниците кои од Велика Британија ќе влезат во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Иако вчера беше најавен седумдневен карантин, од денеска во сила е нова одлука според која, согласно Службата за цивилно воздухопловство на Грција, сите оние кои во земјата ќе пристигнат од Велика Британија потребно е да бидат десет дена во карантин, а негативен ПЦР тест на десеттиот ден е предуслов за завршување на изолацијата.

Освен карантинот, како и за сите патници во Грција, за влез во земјата задолжителен е и негативен ПЦР тест, а по пристигнувањето се вршат и рапид тестови.

Во Грција, од петокот во сила е одлуката за сите оние кои пристигнуваат за новогодишните и божиќните празници, освен тестовите, задолжително да бидат во тридневен домашен карантин.

Коронавирус