среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Регион

Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар прват се одбележува како државен празник

Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар прват се одбележува како државен празник

Денот на сеќавање на жртвите од Вуковар денеска првпат се одбележува како државен празник, и тоа во посебни услови поради пандемијата на коронавирусот.

Хрватските медиуми јавуваат дека Колоната на сеќавање, која тргна од вуковарската болница веќе се движи во улиците во градот, а ќе заврши кај Меморијалните гробишта на жртвите од хрватската Татковинска војна.

Локалните медиуми јавуваат дека засега е тешко во целост да се почитуваат епидемиолошките мерки, затоа што во колоната досега веќе има околу осум илјади луѓе, иако беше ограничена на 500, а уште луѓе се приклучуваат по пат.

Коронавирус