четврток, 17. ноември 2022. Вести денес: 214
home Регион

Ден на жалост во Хрватска

Ден на жалост во Хрватска

Во Хрватска денеска е Ден на жалост поради жртвите во силниот земјотрес од 6,2 степени кој на 29 декември погоди централни делови од земјата. Загинаа седум лица, а предизвикана е голема материјална штета.

Државното знаме е спуштено на половина копје на зградите на државните институции и локалната самоуправа.

Според досегашните проценки во земјотресот оштетни се над 2000 објекти. Разрушени се бројни куќи, згради, објекти, а најголема штета има во центарот на градот Петриња.

Коронавирус