петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 81
home Регион

Ден на жалост во БиХ по смртта на осумте тинејџери, регионот не памети ваква трагедија

Ден на жалост во БиХ по смртта на осумте тинејџери, регионот не памети ваква трагедија

Во БиХ денеска е Ден на жалост откако вчера беа пронајдени починати осум тинејџери кои дочекот на Новата 2021 година го прославувале во викендичка во селото Трибистово, Посушје.

Западнохерцеговачкиот кантон прогласи тридневна жалост.

Тинејџерите, сите на возраст од 19 години, најверојатно починале како последица од гушење со плин кој го користеле за да се греат. Нивните тела ги пронашле соседите откако утрината тропале на вратата за да ги проверат бидејќи со часови никој не излегол од викендичката. Откако никој не им отворил, го скршиле едниот прозорец и влегле, тогаш би виделе безживотните тела.

Резултатите од обдукцијата се уште се чекаат, а жителите за Посушје палат свеќи за трагично загинатите деца.

Коронавирус