недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 90
home Регион

Демонстрантите во Софија фрлаа тоалетна хартија кон Владата

Демонстрантите во Софија фрлаа тоалетна хартија кон Владата

Антивладините протести во Бугарија синоќа се одржаа седумнаесети ден по ред. Демонстрантите бараат оставка од владата и државниот обвинител, а во Софија тие го запреа и сообраќајот во близина на Националното собрание.

Скандирајќи оставка, тие фрлаа и тоалетна хартија кон зградата на бугарската влада.

По две недели протести, премиерот Бојко Борисов изврши реконструкција на владата, но демонстрантите бараат оставка од цела влада.

Коронавирус