среда, 2. декември 2020. Вести денес: 195
home Регион

Демонстрантите 17. ден по ред бараат оставка од бугарската влада

Демонстрантите 17. ден по ред бараат оставка од бугарската влада

Демонстрантите кои бараат оставка од владата и државниот обвинител се собраа и денеска на нови протести во Софија, 17. ден по ред.

Демонстрантите го запреа сообраќајот недалеку од зградата на Националното собрание, скандирајќи пароли како „Оставка“, пренесува БТА.

Премиерот Бојко Борисов неделава по двонеделните протести ја реконструираше владата, но демонстрантите и натаму бараат оставка на целата влада.

Претседателот, Румен Радев, исто така побара оставка од владата пред околу десетина дена.

Коронавирус