вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 61
home Регион

Делегација на Цариградската патријаршија на средба со српскиот патријарх Иринеј

Делегација на Цариградската патријаршија на средба со српскиот патријарх Иринеј

Според краткото соопштение на Информативната служба на Српската православна црнва (СПЦ), во Белград викендов е одржан состанок на делегација на Цариградската патријаршија со српскиот патријарх Иринеј.

Петчлената делегација на Цариградската патријаршија била предводена од митрополитот Пергамски, г.Јован, митрополитот Галски г. Емануил, Адријанополскиот г. Амфилохије и Силиврискиот г. Максим, како и од ѓаконот Григориј, секретар на Цариградската патријаршија. На состанокот присуствувале членови на Светиот синод на СПЦ: митрополитот Дабробосански г. Хризостом, Бачкиот епископ г. Иринеј, Шумадискиот г. Јован и Крушевачкиот г. Давид; како и митрополитот Црногорско-приморски г. Амфилохије и Загребачко-љубљански г. Порфирохије.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, СПЦ не излегла со соопштение од овој состанок и непознати се деталите на разговорите на двете црковни делегации.

Коронавирус