петок, 29. јули 2022. Вести денес: 17
home Регион

Децата бегајќи од пожарот со таткото скокнале во провалија – откако ќе го прочитате писмото на нивната мајка нема да заспиете со денови

Децата бегајќи од пожарот со таткото скокнале во провалија – откако ќе го прочитате писмото на нивната мајка нема да заспиете со денови

Неколку дена после пожарот во Грција во кој животот го загубија најмалку 85 лица во јавноста исплива писмо од жена која во катастрофата изгубила две деца и сопруг.

Нејзиното име не е објавено, познато е дека во пожарот ја изгубила 13-годишната Евита, 11-годишниот Андреас и 54-годишниот сопруг Григорис.

Таа во моментот на пожарот не била дома, а остатокот од семејството  исчезнало во пожарот. Таткото со децата избегал од дома, но оганот ги истуркал до работа од карпа. За жал, очајниот татко и децата немале избор освен да скокнат од 15 метри во длабоката провалија. Никој не преживеал.

Трагичната судбина на оваа госпоѓа ја разоткрил новинарот и нејзин личен пријател Бабис Папанајати. Тој во јавноста го објавил писмото кое несреќната жена го напишала и му го дала.

„Се обидувам да бидам силна како мојата Евита. Таа отсекогаш беше силна и тоа го докажа повеќе пати. Уверена сум дека Григорис дал сѐ од себе да ги спаси децата. На крајот не успеал и не го обвинувам. Тоа било Божја волја“, напишала госпоѓата, опишувајќи го последниот разговор со саканите.

„Уште во ушите одѕвонуваат зборовите на мојот Андреас. Со сладок глас ми рече: „Мама, се плашам загрижен сум, но не треба да доаѓаш по нас. Не сакам да се обидеш да дојдеш, сѐ е затворено и нема да успееш“. Се обидов на крајот на дојдам до нив, четири часа се борев да пројдам, но не успеав. Немам зборови. Кога ќе успеам да ги идентификувам – државата на тоа поле потполно потфрли- тогаш со сигурност ќе кажам: „Останав без сѐ. Луѓе, прегрнувајте ги своите деца секој ден“, пишува во писмото на неутешната жена.

Коронавирус