сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 31
home Регион

Дали Израел НАВИСТИНА ГО ПРИЗНА КОСОВО?

Дали Израел НАВИСТИНА ГО ПРИЗНА КОСОВО?

Немам сознанија дека Израел експлицитно го признал Косово. Ако мислат дека телефонскиот повик е направен на 4 септември, е признание, тоа е нивна работа. Не ми е познато дека која било институција донела ваков акт. Дури и во обраќањето на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху до косовските Албанци, ништо такво не беше потврдено во ниту еден момент.

Вака генералниот секретар на Министерството за надворешни работи на Србија, Веjко Одаловиќ, ги коментираше наводите на новиот амбасадор на Израел во Србија, Јахел Вилан, дека Израел го признал Косово 4 септември.

Одаловиќ посочи дека Израел внимателно размислува за признавање на Косово и какви потези ќе преземе во наредниот период.

– Ова е нешто за кое сигурно ќе се зборува и за кое, според мое мислење, сè уште не е завршено онака како што мисли Приштина – смета Одаловиќ.

Одаловиќ спомена дека Израел е пријателска земја со која Србија има одлични односи и дека прашањето за Косово треба да биде тема за која двете земји треба сериозно да се договорат и дека тоа веројатно ќе се случи по евентуалната посета на српскиот претседател Александар Вучиќ на Ерусалим во следната период.

Договорите во Белата куќа беа потпишани на 4 септември во две варијанти, а само во документот потпишан од Приштина стои признавањето на независноста на Косово од Израел, бидејќи Белград не сакаше да се согласи со тоа, но не можеше да ја спречи суверената одлука на Израел.

Коронавирус