вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 104
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Дачиќ: Знаеме дека не прислушкуваат, власта нема што да крие од народот

Дачиќ: Знаеме дека не прислушкуваат, власта нема што да крие од народот

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека му е познато оти „некои западни сили ги прислушкуваат државниот врв на Србија“. Тој додаде дека тоа воопшто не го вознемирува, бидејќи власта нема што да крие од народот.

– Сите разговори ги водам во својот кабинет. Немам страв од тоа, бидејќи не криеме од никого. Србија не води двојна политика. Предноста е во тоа што се за што зборуваме го кажуваме и јавно, изјави Дачиќ за српски „Телеграф“.

Тој, сепак, оцени дека шпионирањето е голем и сериозен проблем со кој службите за безбедност треба „сериозно да се занимаваат“.

Весникот вчера објави дека претседателот на Србија, премиерката Ана Брнабиќ и сите министри се „цел на разузнавачи на НАТО во акција Матрикс 2“, но и дека „оперативци на БИА на време разоткриле такви намери на западната Алијанса“.

МИА