петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 77
home Регион

Дачиќ: Ако го повлечат амбасадорот и ние ќе постапиме реципрочно

Дачиќ: Ако го повлечат амбасадорот и ние ќе постапиме реципрочно

Доколку Хрватска го повлече својот амбасадор од Белград, Србија повторно реципрочно ќе го повлече својот амбасадор од Загреб, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ.

Откако хрватските медиуми рано изутрината, повикувајќи се на извори од владата, објавија дека доколку Србија го прогласи за непосакнуван нивниот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ, официјален Загреб ќе направи дипломатски чекор, односно итно ќе го повика амбасадорот во Белград на консултации.

-Да бевме во тој случај ќе бевме принудени да реагираме реципрочно. Во целост треба да ја тргнеме позитивната агенда зашто односите меѓу Србите и Хрватите се клучни за стабилност на регионот.