четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 180
home Регион

Црногорските пратеници бараат истрага за понудата која ја добил Абазовиќ да не го урива Ѓукановиќ од власт

Црногорските пратеници бараат истрага за понудата која ја добил Абазовиќ да не го урива Ѓукановиќ од власт

Црногорските пратеници од мнозинството, но и од опозицијата во Парламентот денеска побараат надлежните органи да ја истражат изјавата на претседателот на УРА Дритан Абазовиќ дека му бил понуден поткуп од 21 милион евра за да не се приклони кон партиите кои имаа за цел да ја симнат од власт Демократска партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ.

Пратеникот од Демократскиот фронт Предраг Булатовиќ ги повика надлежните веднаш да ги истражат наводите на Абазовиќ затоа што станува збор за „политичка корупција“. На барањето се придружи и пратеникот од опозициската ДПС Даниел Живковиќ, кој рече дека доколку не го сторат тоа властите, тогаш постапка ќе иницира неговата партија.

Во синоќешната изјава Абазовиќ не сакаше да открие кој му ги понудил парите.

Тој тврди дека добивал понуди од сите страни и од „некои кланови“, но одби да каже кој и што му нудел.

– Вистина е дека добивав понуди од некои кланови. Не сакам од себе да правам жртва. Имам големи притисоци бидејќи влогот е огромен, кој го добивме по изборите. Но, не се чувствувам небезбедно, изјави синоќа Абазовиќ.

Коронавирус