петок, 4. декември 2020. Вести денес: 92
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ денес со блокада во Скопје и со протест во 20 градови, оставка на Заев веднаш!

home Регион

Црна Гора го доби првото исламско радио

Црна Гора го доби првото исламско радио

Во Црна Гора официјално започна со емитување на радио-програма „Фатих”, првото исламско радио во земјата, иницирано од Исламската заедница во Црна Гора и медресата „Мехмет Фатих”.

Засега радиото може да се слуша само на подрачјето на Подгорица, а планирано е до половината од 2019 година, да се постават приемници во сите градови каде што живеат муслимани во Црна Гора, пренесува Анадолија.

– Мисијата на радиото е да го претстави исламот во светлината на средниот пат, она што исламот е во суштина, како една мирољубива религија, која го почитува човекот животот и светоста на човековиот живот и неговото достоинство, изјави директорот на радиото „Фатих”, Енис Бурџовиќ. ссм/

Коронавирус