четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 113
home Регион

ЦРН РЕКОРД ВО СОСЕДСТВОТО: 93 пациенти починаа, а над 800 луѓе се приклучени на апарати

ЦРН РЕКОРД ВО СОСЕДСТВОТО: 93 пациенти починаа, а над 800 луѓе се приклучени на апарати

Со 93 починати лица од Ковид-19 за 24 часа, Грција бележи уште еден негативен рекорд за 2021 година по бројот на смртни случаи, а рекорден е и бројот на пациенти приклучени на апарати на Одделите за интензивна нега во грчките болници, вкупно 802, 21 повеќе од вчера, јави дописничката на МИА од Атина.

Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на Грција регистрирани се 4.033 нови случаи, од кои 1.812 се во областа Атика, поширокиот регион на Атина, а 554 во Солун.

Од почетокот на епидемијата, во Грција има 301.103 потврдени случаи на Ковид-19, починаа вкупно 9.054 лица.

Грција од 7 ноември 2020 година во карантин, со полициски час и задолжителни смс пораки за секое движење на граѓаните и забрането е патување меѓу градови.

Пред 20 дена се отворија фризерските салони и археолошките локалитети, минатиот понеделник се отвори малопродажбата, но под посебни услови, а од вчера учениците од повисоките класови и од средните училишта се вратија во училишните клупи.

Коронавирус