вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 173
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

ЦИА: Албанија клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици и имигранти

ЦИА: Албанија клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици и имигранти
TIR01-20021123-CAKRAN, ALBANIA: An Albanian policeman stand next to some 250 kg of drugs (canabis sativa) which are burned in the main place of the village of Cakran, some 140 km south from Tirana, Saturday 23 November 2002, as the inhabitants of Cakran and Prime Minister Fatos Nano look on. The quantity of drugs seized in the last four days by Albanian police is burned in the village of Cakran because this is one of the main areas were this kind of drug (canabis sativa) is cultivated. EPA PHOTO EPA/ ARMANDO BABANI

Американската разузнавачка агенција ЦИА, во последниот објавен извештај за Балканот, го опишува како „експлозив подготвен да експлодира“.

Фокусирајќи се на сите земји, ЦИА во својот извештај наведува дека Албанија останува клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици и имигранти.

– Според американската Агенција за разузнавање, нашата земја и понатаму има проблеми со перење пари, како и канали за шверц со наркотици и оружје. За ЦИА, Албанија се уште се смета за клучна земја за производство на канабис и активна точка за транзит на дрога, наведува весникот „Коха јон“.

Во извештајот, Агенцијата предупредува на зголемување на ризикот од тероризам во Црна Гора. Се додава дека јапонската секта Aum Shinrikyo ја зајакнува мрежата во Црна Гора иако поголемиот број од членовите биле протерани пред две години.

Што се однесува до Србија, ЦИА оценува дека оваа земја не ги решила граничните проблеми со Косово, Хрватска и Босна и Херцеговина. Се посочува дека патот за транспорт на хероин од Азија во Европа поминува низ Србија и дека нејзината економија е чувствителна кога станува збор на перење пари.

Во Босна и Херцеговина, стои во извештајот се третира проблемот со перење пари и корупцијата,но оти судството е многу слабо. Исто така се наведува дека Хрватска е транзитна земја за шверц на кокаин од јужна Америка кон западна Европа. (МИА)