петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 44
home Регион

Четворица полицајци повредни при релокација на мигранти во БиХ

Четворица полицајци повредни при релокација на мигранти во БиХ

Четворица босански полицајци беа полесно повреди при полициската акција за преместување на околу 500 мигранти од градот Бихаќ во прифатниот центар во Вучјак.

Министерот за внатрешни работи на Унско-санскиот Кантон, Нермин Кљајиќ изјави дека имало обиди на дел од мигрантите да се вратат во Бихаќ, но во тоа биле спречени од полицијата и биле вратени во Вучјак.

При ова дошло до кошкање меѓу полицајците и мигрантите, при што четворица припадници на полицијата се здобиле со полесни повреди.

– Во овој момент состојбата е под контрола и повеќе нема проблеми поврзани со однесувањето на мигрантите, нагласи Кљајиќ, додавајќи дека припадници на Црвениот крст обезбедиле храна и вода за мигрантите.

Голем број мигранти, пред се од Блискиот Исток, престојуваат на повеќе локации во северозападна Босна и Херцеговина, од каде се обидуваат илегално да ја преминат босанско-хрватска граница и да се упатат кон некоја од западните земји.

Коронавирус