недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 41
home Регион

Бугарските социјалисти нема да учествуваат во консултациите на ГЕРБ за нов устав

Бугарските социјалисти нема да учествуваат во консултациите на ГЕРБ за нов устав

Бугарската социјалистичка партија (БСП) не го поддржува нацрт-новиот Устав и нема да учествува во консултациите на ГЕРБ за уставни измени, изјави Јанаки Стоилов од БСП на вонредна прес-конференција, јави БГНЕС.

– Ги повикуваме граѓаните и нашите поддржувачи отворено да го искажат своето незадоволство, вклучително и на мирни протести, и да не учествуваат на изборите за Големо народно собрание. И парламентарните и вонпарламентарните партии не треба да учествуваат во лошо замислената уставна иницијатива, повика Стоилов.

„Протестите против олигархиската влада на корумпираната Влада на Бугарија продолжуваат во земјата повеќе од 40 дена, а демонстрантите бараат оставка на Владата, главниот обвинител и предвремени избори. БСП се согласува со овие барања. Во уште еден обид да остане на власт, претседателот на ГЕРБ (Бојко Борисов) на коцка стави едно од нашите неколку достигнувања во последниве децении, Уставот на Република Бугарија.Иницијативата има за цел да го сврти вниманието.Исто така, уништувачите на парламентаризмот и уставнизмот влегуваат во улога на уставните законодавци. што го задушува индивидуалниот развој и просперитетот на нацијата“, се наведува во ставот на социјалистите.

На прашањето за оценка на новите предлози, кои се спорни околу тоа дали треба да се спушти Врховното национално собрание, Стоилов додаде дека тие не го поддржуваат овој предлог. „Може да се разгледаат начините за заедничка работа на Националното собрание со Врховното национално собрание. Борисов избра неуспешна улога за него и е нов основач на бугарската држава. Ова не му одговара “, додаде Стоилов.

Шефицата на пратеничката група на ГЕРБ Даниела Дариткова вчера го депонираше нацрт-уставот во Народното собрание. Документот е испратени до шефовите на сите пратенички групи во парламентот и пратениците, соопшти прес центарот на партијата. ГЕРБ ги повика на разговори и консултации за предложениот нацрт-устав сите парламентарни групи со цел да биде постигната широка согласност меѓу народните претставници за свикување на Големото народно собрание, односно неопходни се гласовите на две третини од пратениците.

Според Трновскиот Устав во Бугарија има Обично народно собрание и Големо народно собрание, но зборот „обично“ најчесто не се користи. Народното собрание се состои од 240 народни пратеници, а Големото народно собрание од 400 пратеници избрани на директни избори. Големото народно собрание се избира непосредно од избирачите од целата земја за решавање на важни државни и општествени прашања, како што се носење или менување уставот, менување на територијата на државата и слично. Последен пат заседавало од 10 јули 1990 до 2 октомври 1991 година.