вторник, 22. ноември 2022. Вести денес: 124
home Регион

Бугарските социјалисти бараат смена на Владата на Бојко Борисов

Бугарските социјалисти бараат смена на Владата на Бојко Борисов

Бугарската Социјалистичка партија денеска поднесе предлог до Парламентот за гласање на недоверба на Владата на Бојко Борисов поради лошата безбедносна политика.

Портпаролката на пратеничката група на социјалистите Елена Јончева изјави дека партијата бара да се гласа за недоверба бидејќи според бугарскиот Устав, Владата мора да обезбеди јавен ред и национална безбедност, а тоа не го направила актуелната Влада.

Таа ги наведе примерите со бегството на двајцата затвореници од централниот затвор, конвенционалниот криминал, како и неодамнешниот пад на хеликоптерот на бугарските безбедносни сили, при што загинаа двајцата пилоти.

Социјалистичката партија и претходно поднесуваше барање за изгласување на недоверба на Владата на Борисов, а последниот пат беше на 25 јануари поради неуспешната борба против корупцијата.

МИА

Коронавирус