петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 117
home Регион

Бугарската Влада не смее да потпишува билатерални договори за мигранти

Бугарската Влада не смее да потпишува билатерални договори за мигранти

Бугарскиот Парламент денеска усвои Резолуција со која на Владата и се забранува да потпишува билатерални договори со други земји од Европската унија за реадмисија на мигранти, кои во Европа влегле преку тие држави.

Резолуцијата ја поддржаа 177 пратеници, кои одлучија и дека бугарската Влада, предводена од премиерот Бојко Борисов, до крајот на семптември треба да го претстави бугарскиот предлог за реформа на Даблинскиот договор.

Бугарија поддржува затворање на надворешните граници на ЕУ за мигранти и изградба на прифатни центри за бегалци надвор од територијата на ЕУ.

МИА

Коронавирус