среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Бугарија потврди изградба на гасовод од границата со Турција до Србија

Бугарија потврди изградба на гасовод од границата со Турција до Србија

Бугарските власти соопштија дека планираат градење нов гасовод што ќе минува низ државата од границата со Турција до Србија со цел да се искористи транзит на руски гас преку идниот гасовот Турски поток. Бугарија се залага да користи руски гас преку Турскиот поток што ќе минува под Црното Море за да се заобиколи Украина.

Државното претпријатие Булгартрансгас претстави план – до крајот на оваа година да почне една делница од градењето на својот гасовод во вкупна должина од околу 500 километри.

Проектот е вреден 1,4 миллијарди евра и беше одобрен синоќа од Парламентот. Руски Газпром ја поздрави бугарската иницијатива. Изградбата на Турски поток би требало да биде завршена во крајот на 2019 година.

МИА

Коронавирус