среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 130
home Регион

Бугарија ја продолжи вонредната состојба до крајот на април

Бугарија ја продолжи вонредната состојба до крајот на април

Во Бугарија вонредната епидемиолошка состојба е продолжена до крајот на април поради ширењето на заразата со коронавирус.

Во изминатите 24 часа се потврдени 1.111 нови случаи на коронавирус, а од почетокот на пандемијата се потврдени вкупно 224.849 случаи на зараза, покажуваат податоците на бугарското Министерство за здравство.

Во текот на изминатиот ден починаа 89 пациенти заболени од коронавирус, а вкупно 9.420 лица починаа од почетокот на пандемијата, пренесува агенцијата ТАСС.

На болничко лекување има 3.057 пациенти, од кои 274 се на одделите за интензивна нега.

ЕУРО 2020

Македонија