недела, 16. мај 2021. Вести денес: 0
home Регион

Бугарија ја блокира и Србија во ЕУ: Бара малцинство, а самата не ги признава?

Бугарија ја блокира и Србија во ЕУ: Бара малцинство, а самата не ги признава?

Српската премиерка Ана Брнабиќ потврди дека и Бугарија е една од земјите која била против Србија да отвори ново поглавје во преговорите со ЕУ. Србија веќе една година е блокирана во преговорите со ЕУ, а сега се појавил и проблем со Бугарија.

Како што изјавила Брнабиќ за „Пинк“, Бугарија барала од Србија да признае постоење на бугарско малцинство во околината на Димитровград, иако и самата не признава национални малцинства на своја територија.

-Тоа е неверојатно. Бугарија отвора прашање за положба на малцинство, а кај нив не постојат институции што се занимаваат со проблеми на националните малцинства, рече Брнабиќ.

Коронавирус